19.11.2020

Чому необхідно забезпечувати ефективну вентиляцію виробничих приміщень

Промислова вентиляція  є обов’язковим компонентом всіх нових або капітально реконструйованих промислових будівель.  Вона забезпечує подачу свіжого і видалення обробленого повітря, сприяє поліпшенню умов праці і знижує температуру на ділянках гарячої обробки матеріалів.

 

Діючі стандарти

Вимоги до режимів промислової вентиляції обумовлюються нормативними документами, що визначають загальні вимоги, яким повинні задовольняти вентиляційні системи, і пристрої вентиляції виробничих приміщень.

Відповідні положення містяться і в інших нормативних документах.  Ці положення зводяться до:

  1. стабільності значень встановленої температури на робочих місцях і поблизу їх;
  2. забезпечення належного хімічного складу повітря;
  3. безперервності очищення повітря від пилу, суспензій і інших механічних частинок, які можуть міститися в атмосфері цеху / ділянки.

Крім того, норми цих стандартів обумовлюють також вимоги до конструкції виробничих приміщень.  Вони обов’язково повинні мати вікна, достатній обсяг робочої зони, який припадає на одного працюючого і захищати персонал від різких, неприємних і небезпечних для здоров’я запахів.

 Вимоги до проектування вентиляційного обладнання

Ефективна вентиляція виробничих приміщень передбачає установку обладнання, яке:

  • забезпечує підтримку температури і вологості повітря в належних межах;
  • усуне небезпеку загоряння і вибуху;
  • ліквідує надмірне тепловий вплив на персонал.

При виборі і розстановці вентиляційного устаткування враховують найбільший обсяг вентильованого приміщення, яке воно забезпечує, швидкість подачі / видалення повітря, найменший розмір видаляються частинок пилу.  Важливий також рівень надлишкового шуму, який створюють вентилятори, а також складність їх регламентного обслуговування.

Вентиляційна система підрозділяється на загальну і місцеву.  Остання облаштовується поблизу локальних джерел забруднення повітря в приміщенні і утворення надлишкової вологи.  Так, вентиляцією обов’язково охоплюються ділянки з постійно підвищеними температурами (кухні, відділення кування), з наявністю шкідливих компонентів повітряного середовища (ділянки забарвлення, дезінфекції), а також у входів / в’їздів (теплові завіси).

При проектуванні вибирають місця розміщення повітрязабірників (вони повинні бути на відкритому повітрі і далеко від джерел забруднюючих речовин: вентиляційних отворів, сміттєвих баків), а також передбачають ефективні системи осушення повітря.